Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce
Aktualności
XXIX edycja maratonu 50-tka Świętokrzyska
W dniach 26-27 maja 2018 roku odbyła się już XXIX edycja maratonu pieszego pod nazwą „50-tka Świętokrzyska”. W imprezie uczestniczyło w sumie 186 piechurów.
Maratończycy pokonywali trasę „wędrując” przez Góry Świętokrzyskie początkowo szlakiem niebieskim a następnie zielonym i czerwonym. Trasa prowadziła z Daleszyc do Świętej Katarzyny przez: Górę Krzemionkę ( 389,4m n.p.m.), Górę Wysokówkę ( 427 m n.p.m.), Górę Kiełki (452m n.p.m.), Czyżów, Złotą Wodę, Płucki,  Wał Małacentowski, Kobylą Górę (202 m n.p.m.), Trzciankę, Święty Krzyż, Hutę Szklaną, Kakonin, oraz Łysicę ( 612m n.p.m.).
Długość maratonu wynosiła 53,5km. W trakcie długiej wędrówki piechurom na początku towarzyszyła słoneczna pogoda, niestety w godzinach po południowych pojawiła się burza z ulewnym deszczem a nawet gradem. Wspaniałe świętokrzyskie krajobrazy zrekompensowały uczestnikom trud włożony w pokonanie wymagającej trasy maratonu oraz niesprzyjające warunki pogodowe.
W niedzielę 27 maja na terenie Niepublicznego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Tanie Spanie w Świętej Katarzynie odbyło się uroczyste wręczenie medali oraz dyplomów uczestnikom, którzy ukończyli pełen dystans. Nie zabrakło również upominków od sponsorów.
Statystyki: W maratonie czynny udział wzięło 186 uczestników, do mety w Świętej Katarzynie dotarło 169 uczestników. Pierwszy uczestnik dobiegł na metę już w 4 godziny i 29 minut. ( 17 uczestników wycofało się na trasie z powodu warunków pogodowych).
Maratończycy pokonali 53,5km. Po drodze mijali 3 punkty kontrolne stałe oraz 1 samoobsługowy punkt kontrolny na Górze Kiełki. Na punktach kontrolnych uczestnicy mogli posilić się zupą pomidorową, ciastkami oraz owocami.
Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć.


piątek, 08 czerwca 2018 czytaj całość
Spacerem po górach - Beskid Sądecki
środa, 16 maja 2018 czytaj całość
Podsumowanie XII edycji "Twardziela Świętokrzyskiego"

Przybyło 118 nowych „Twardzieli Świętokrzyskich”

Podajemy kilka suchych faktów statystycznych o zakończonej 1 maja dwunastej edycji supermaratonu „Twardziel Świętokrzyski”.
Ostatecznie wystartowało 158 uczestników, w tym 43 kobiety. Do mety w limicie czasowym (organizatorzy przedłużyli limit o 1 godz. ze względu na dokuczliwy upał) dotarło 118 osób, pań 31. Pierwsi na mecie w Strawczynku o godzinie 9.47 (13 godz. 47 min.) pojawili się Gołąb Robert oraz Gonciarz Bartłomiej, obydwaj ze Stowarzyszenia „Aktywny Ćmińsk”, a z kobiet Odomirska Katarzyna z Krakowa o 11.14, tuż za pierwszą trójką. Seniorem maratonu został (!) 83-letni Ignatowski Maciej z Grójca, który na mecie był tuż przed 18.00, a przecież równo 40-ci osób nie wytrzymało trudów bardzo wymagającej trasy. Uczestniczyli w imprezie przedstawiciele prawie wszystkich województw, nie było tylko nikogo z warmińsko-mazurskiego. Najdalsze miejscowości skąd pochodzą nowi „twardziele” to Chojnice, Złotów, Piła i Łomża.
Zdjęcia są dostępne na www.turysta.swietokrzyski.eu , a migawki z przebiegu można znaleźć w archiwum TVP Kielce („Informacje” z dn. 1.05.). Więcej wiadomości oraz lista „twardzieli” będzie dostępnych za kilka dni na stronie maratonu.   
                                                                                                                                             Organizatorzy

piątek, 04 maja 2018 czytaj całość
Uroczyste Otwarcie Sezonu Turystycznego w Górach Świętokrzyskich 2018/2019
 Turystyczne rozpoczęcie sezonu w Górach Świętokrzyskich już za nami. Ponad 60 uczestników wędrowało w sobotę 21 kwietnia czarnym szlakiem z Piekoszowa na Górę Zieloną. Podczas uroczystości szlak ten otrzymał imię Tomasza Wągrowskiego. Już o 9.30 rano w Piekoszowie grupę turystów przywitał wójt Gminy Piekoszów Pan Zbigniew Piątek, który wspólnie z grupą odsłonił tablicę upamiętniającą Tomasza Wągrowskiego ufundowaną przez Sławomira Micka. Tablica została umiejscowiona tuż przy Urzędzie Gminy w Piekoszowie. Trasa nie została wybrana przypadkowo, bowiem inauguracja sezonu turystycznego związana była przede wszystkim z nadaniem czarnemu szlakowi imienia Tomasza Wągrowskiego.
Grupa turystów wędrowała pod wodzą Kol. Zbigniewa Tatarczucha z Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda”.
 Na końcu grupy szedł Piotr Garecki, aby żaden z turystów nie zboczył ze szlaku. Wędrówkę wszyscy rozpoczęli w promieniach słońca, które towarzyszyły im przez cały dzień. Dało się słyszeć miłą atmosferę i wspólną gawędę podczas wędrówki. Na całej trasie wiedzą krajoznawczą dzielili się z uczestnikami przewodnicy świętokrzyscy Kol. Robert Kulak, Kol. Andrzej Toporek, Kol. Michał Jagodziński. W godzinach popołudniowych wszyscy dotarli na teren Klubu Sportowego „Stella” na kieleckim Słowiku, gdzie gospodarze przygotowali ognisko turystyczne i ciepły poczęstunek. Wszystkich turystów przywitał Wiceprezes Zarządu PTTK w Kielcach Kol. Kazimierz Micorek. W uroczystościach udział brała również rodzina zmarłego 6 lat temu wielkiego krajoznawcy i regionalisty. Organizatorami uroczystości był Świętokrzyski Oddział PTTK w Kielcach.


środa, 25 kwietnia 2018 czytaj całość
Uroczyste odsłonięcie Ławeczek Jerzego Kapuścińskiego na Kadzielni
środa, 18 kwietnia 2018 czytaj całość
Nowa tablica informacyjna na szlaku im. Sylwestra Kowalczewskiego
W dniu 10 kwietnia br. koledzy z Klubu Turystów Pieszych "Przygoda" powiesili w Paśmie Zgórskim, na czerwonym szlaku turystycznym im. prof. Sylwestra Kowalczewskiego (Karczówka - Chęciny) tablicę informacyjną.
Tablicę kilka lat temu ufundował śp. kolega Tomasz Wągrowski, a przekazała ją wdowa po Nim - Ewa. Poprzednia tablica uległa naturalnemu zniszczeniu.
Więcej na stronie Klubu.
czwartek, 12 kwietnia 2018 czytaj całość
Wycieczka autokarowa Biecz-Binarowa
wtorek, 10 kwietnia 2018 czytaj całość

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs